Щекотлива тема, предизвикваща много колебания
Снимка: Shutterstock
Първата детегледачка на сина ми беше много симпатична студентка. Смених я, защото, когато го вземеше от градина, вкъщи започваше да учи за нейните си изпити, подготвяше си лекциите, говореше си с приятели по телефона. Нито разхождаше детето, нито си играеха заедно – пускаше му телевизора, сипваше му супичка и толкова. Не му обръщаше внимание и ми беше мъчно, че я отпращам, но ми беше по-мъчно за малкия.
С втората детегледачка се разделих, защото се оказа... алкохоличка. Бивша учителка, много мила и добра, майка на моя добра позната, но синът ми ми сподели, че трудно вървяла по улицата, после, че не можела да стане от дивана, а когато ми лъхна на алкохол, я попитах в очите какво се случва с нея – призна ми и беше ужасно, но трябваше да се сбогуваме.
Третата детегледачка на сина ми е чудесна жена, но колко трудно я открих! Всъщност, случайно споменах пред колежка, че съм се напатила и не успявам да открия подходяща жена. Тя ми препоръча своята леля и синът ми се влюби в тази истинска Мери Попинз – чудновата и добра, благородна и мила. Един от най-тъжните ни семейни дни е, когато се наложи да се разделим, но... просто синът ми порасна.
Разказвам ви всичко това, защото освен, че е много трудно да откриеш правилния човек, на когото да повериш хлапето си, е много трудно и да прецениш кога и как да се разделиш с него.
Колебанията не са само мои, това е сложна ситуация за много родители: детегледачката (вече) не може да се справи с детето. Причините са различни, но най-често срещаната е, че тя е свикнала да помага с грижите на малко хлапенце, а то пораства и става все по-неуправляемо за нея. Със съвети насреща е Олга Краснова, споделила опит пред letidor.ru.
Чудесна помощница, която с лекота отгатва всички желания на детето, не може да се бори с кризите на 4-годишното момченце, или не успява да помага за домашните на първолачето. Проблем се явява и когато трябва да се постави граница между ролята на детегледачката и най-близкия човек за детето, което прекарва с нея повече време, отколкото с вас.
Най-честите сигнали за майката и бащата, че е време да потърсят нова детегледачка, могат да бъдат:
• Реплики на приятели – ако ваши познати забележат, че тя не дава хубав пример на детето или не се държи добре с него или с вас, и ви обърнат внимание на това, не си затваряйте очите – може би страничният поглед вижда по-правилно нещата.
• Доверете се на своята интуиция. Понякога е трудно да се разбере и осмисли, че отношението на жената, на която сте поверили детето си, не е подходящо. Ако чувствате, че вече не можете да ѝ имате доверие, поговорете с детето.
• Поведението на детегледачката се е променило в последно време, а вие не можете да си обясните каква е причината. Тя закъснява, игнорира препоръките ви, не говори с детето, не можете да разчитате на нея, не можете да се разберете за дреболии.
• Тя не може повече да се справя с потребностите на детето – уморява се, разсеяна е, объркана.
• Подсъзнателно избягвате да общувате с детегледачката, предпочитате други членове на семейството да ѝ предадат това, което изисквате от нея.
• Преценявате, че без нея вашето дете се чувства по-добре и прекарва времето си по-интересно и плодотворно.
Да обсъдите ли с детето, че планирате да смените детегледачката? Въпросът е сложен, особено ако става дума за дете над 4-5 години. Трябва да сте наясно, че решението и отговорността са изцяло ваши.
Всъщност, с него се налага да обсъдите съвсем друго нещо – какво прави то във времето, когато вас ви няма. С какво се занимава, какви уроци подготвя с нея, приятно ли му е. Концентрирайте се върху фактите.
Не бързайте да обсъждате решението си със семейни познати или роднини. За начало, напишете на листче всички минуси, заради които сте готови да приключите отношенията си с детегледачката и чак след това поговорете с останалите вкъщи. Тази последователност ще помогне за правилното решение – може да промените мнението си, може да сте пропуснали някоя нейна положителна черта, която надделява над неприятните за вас нейни качества, например, че говори високо.
Прегледайте своя списък отново и разделете вашите заключения в три пункта: „неприемливо“, „може да се примирите с това“ и „може да промените това“. Ако неприемливите неща преобладават, просто си поговорете с нея и кажете, че няма да се получи.
Марина Атанасова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари